• Česko
 • Slovensko
 • Astana
 • Nemecko
 • Veľká británia
 • Švajčiarsko
 • Dánsko
 • Maďarsko
 • Poľsko

Dokorekce po operaci ReLEx Smile

Unikátní metoda korekce zraku Relex Smile představuje již třetí generaci technologie po předcházející generaci metodou Lasik a nejstarší generaci tzv. povrchové metody PRK/Lasek.

V souladu se všeobecným trendem miniaturizace a miniinvazivnosti se metodou Relex Smile redukuje traumatizace rohovky oka na minimum a přitom dosahuje stejných výsledků jako u ostatních metod. Celosvětově ji má za sebou již milion lidí.

Je to však drahá technologie a z hlediska chirurgických schopností delikátní operační technika. Proto není každý oční chirurg nebo oční klinika ji schopný adoptovat do své praxe. Často se potom při argumentech proti Relex Smile na diskuzních fórech anebo webových stránkách kromě jiných často za vlasy přitažených argumentech objevují informace, že dokorekce – doladění zbytkových dioptrií po Relex Smile není možné anebo je při nejlepším problematické a proto je lepší podstoupit starý dobrý Lasik (femtolasik, zlasik, neolasik, ilasik atd) nebo PRK. Je to mýtus.

 

Jaká je realita?

 

Výskyt nedokorekcí po Relex Smile se v literatuře udává v rozmezí 2 - 4 % operovaných očí. Z nich asi polovina pacientů žádá doladění v rámci garance kvality laserových klinik. U nás registrujeme 0,5% očí z celkového počtu u kterých je klinicky významná hodnota zůstatkové dioptrie. Množství pacientů ale nemáme pod drobnohledem, chybějí údaje. Předpokládám proto, že objektivní číslo je blíže k publikovaným údajům.

Nejvíce zkušeností a statistických zhodnocení ve světě je s dokorekcemi metodou PRK. Je to jednoduché a rychlé s minimálními náklady. Dokorekce je umístěna na povrchu rohovky. Z pohledu pacienta po operaci je to ale bolestivé a rekonvalescence vidění je velmi pomalá. Výsledek se ustálí až za do třech měsíců. To vyžaduje velkou dávku trpělivosti, odhodlání a důvěry v úsudek a práci chirurga. Je to opravdová zkouška vztahu lékaře a pacienta. Z více než 4500 operací Relex Smile, které jsme doteď na klinikách Oftum udělali, absolvovali dokorekci metodou PRK pouze čtyři pacienti, sedm očí. Všichni mají očekávaný výsledek, ale byly to nervy.

Další metodou je operace CIRCLE, vyvinutá ve firmě Carl Zeiss přímo pro potřeby dalších korekcí po Relex Smile. Tato metoda využívá již vytvořené zásahy do rohovky při předcházející operaci Relex Smile a dokorekce je umístěna „na dně“ lůžka, které zůstalo v rohovce po extrakci lentikuly při Relex Smile. A to znamená bezbolestnost a extrémně rychlé zlepšení vidění na cílovou úroveň. Samozřejmě za předpokladu přesné geometrie, výpočtů, umístění a hlavně provedení operace CIRCLE. Tímto způsobem jsme operovali zatím čtyři oči. Paráda. Z mého pohledu momentálně metoda volby, pokud to podmínky na rohovce dovolují.

Poslední možností je zopakovat další Relex Smile s na míru ušitými parametry operace. Je to experimentální věc, první pionýrské práce jsou již na světě, výsledky však nenaplnily očekávání. Vývoj jde ale dopředu a toto by mohl být ideální způsob v budoucnosti po vychytání všech „much“. S našimi zkušenostmi se s Vámi určitě podělíme.

Je tedy z čeho vybírat. Rozhoduje bezpečnost a co nejlepší předvídatelnost výsledku. Relex Smile momentálně tvoří 80 % operací na klinikách OFTUM. Nejen kvůli výsledkům, ale také díky spolehlivé možnosti dokorekce si tuto metodu vybírá stále více klientů.

 

Autor: MUDr. Tomáš Juhás PhD.

OFTUM

 

Copyright. Všechny práva vyhrazena.

Naši spokojení

klienti

 • Vladimír Dravecký

  Vladimír Dravecký

  Hokejový útočník, HC Košice

  Dnes, po 3 měsících od operace, musím zhodnotit, že je to úžasná změna. Během zápasu dokonale vidím na puk i na bránu a vím, že se na své oči mohu plně spolehnout. Operace mi pomohla i v běžném životě – při řízení v šeru vidím na tabulích i skutečně malá písmenka.

  Richard Jenčík

  Richard Jenčík

  Hokejový útočník, HC Košice

  Richard si pro korekci vybral laserové centrum chirurgie oka. Právě v Oftum je možné absolvovat nejmodernější oční laserový zákrok současnosti s názvem Z-lasik Crystal plus, kterým se korigují optické chyby oka – například krátkozrakost, dalekozrakost a astigmatizmus.

Ďalšia referencia
Predošlá referencia

Reference z našeho facebooku