• Česko
 • Slovensko
 • Astana
 • Nemecko
 • Veľká británia
 • Švajčiarsko
 • Dánsko
 • Maďarsko
 • Poľsko

LASEK – excimerový laser

Vstupní vyšetření

Každý pacient absolvuje komplexní vyšetření očí, při kterém získáme údaje potřebné k operaci a zároveň zjistíme, zda je pacient vhodný kandidát na operaci. Na základě výsledků vstupního vyšetření můžeme prognózovat i výsledek operace. Data získaná vyšetřením se přenášejí do počítače, který řídí laser, a ten vypočítá přesně, jak upravit zakřivení rohovky – vytvoří tzv. ablační profil. Ten se potom při samotné operaci zrealizuje na rohovce pacienta. Před vyšetřením je důležité nenosit kontaktní čočky. Každodenní uživatel aspoň 14 dní, sporadický uživatel 7 dní před vyšetřením.

Operace excimerovým laserem není vhodná:

 • u pacientů mladších než 18 let
 • u pacientů s nestabilní krátkozrakostí
 • u pacientů s rizikovými změnami na sítnici a některými onemocněními rohovky (herpetické infekce, degenerativní choroby, keratokónus)
 • u těhotných a kojících žen
 • u pacientů se sklonem k tvorbě nadměrných (keloidních) jizev
 • při některých celkových onemocněních (revmatické choroby, pokročilá cukrovka, těžké poškození jater, závažné poruchy imunity apod.)
 • u pacientů s kardiostimulátorem

Vstupní vyšetření je zpoplatněno samostatně.

Samotný průběh operace

Samotný operační výkon je ambulantní a bezbolestný! Znamená to, že hned po operaci pacient odchází domů. Před operací dostanete opakovaně do očí kapky na znecitlivění oka. Oko bude kapkami dokonale znecitlivěné! Operatér Vám vysvětlí, jak si máte lehnout, kam se budete dívat, a oko Vám otevře a stabilizuje Vaše víčka jemným rozvíračem, který zabrání zavření oka v průběhu operace.

Následuje 1. fáze operace – příprava rohovky.
Při bezkontaktní operaci je provede laserový paprsek v průběhu první fáze operace, odstraní povrchovou vrstvu rohovky – epitel na místě, kde bude v druhé fázi korigovaná dioptrická chyba. Pacient při tom nic necítí, vnímá jen zvuk laseru a dívá se na blikající jemné zelené světlo.

Když je rohovka připravena, pokračujeme v 2. fázi operace – odstranění dioptrické chyby.
Zkontrolujeme údaje pacienta, hodnoty dioptrií a parametry laserového paprsku, pacient se stále dívá na jemné blikající zelené světélko. Když jsou všechny údaje správné, laserový paprsek upraví dioptrie, u běžné dioptrické chyby trvá korekce jedné dioptrie 2,1–2,5 sekundy v závislosti na nastavených parametrech. Pacient v průběhu celé operace nic necítí, jen se klidně dívá na zelené přerušované světlo a slyší zvuk laseru.

Pokud byste mimovolně pohnuli okem, nemusíte se bát. Laser má kontrolní systém, tzv. eye-tracker, který při takovémto pohybu okamžitě přeruší práci. Polohu oka si zkontroluje před každým ze 500 zásahů za jednu sekundu. Celá operace je krátká a trvá jen několik minut a nepociťujete absolutně žádnou bolest.

Po operaci Vám budou do oka aplikovány kapky a nasazena léčebná kontaktní čočka, což umožňuje operovat obě oči současně. Oči nebudete mít zalepené, po operaci budete moci normálně komunikovat s okolím a pod kontaktními čočkami se Vám budou rohovky rychleji a lépe hojit za stálého kapání protizánětlivých a antibiotických kapek.

Zde si můžete prohlédnout video přímo z operace očí bezkontaktní metodou.

 

Pooperační péče u povrchových metod T-PRK a LASEK:

Při odchodu z našeho centra dostanete oční kapky, instrukce a kvalitní sluneční brýle s UV filtrem.

1.–4. den
Klid v domácím prostředí, spánek, ochrana před světlem, kapání kapek. Potíže různého stupně od minimálních po výrazné v trvání 24–48 hodin, to je velmi individuální – u každého citlivost na světlo, slzení, u někoho otok víček, pocit cizího tělíska.
Do 24 hodin po operaci je bez potíží 90 % pacientů.

5. den
Vyjmutí kontaktních čoček – první kontrola po operaci, pokračování v kapání, už bez potíží, občas pocit suchého oka, vidění ještě neostré, stále ochrana před nadměrným světlem. Postupný návrat do pracovního procesu.

10. - 14.den
Druhá kontrola, první čtení textu na dálku.

Měsíc po operaci
Třetí kontrola, stále aplikace kapek i navzdory ostrému vidění!

Další kontroly jsou 3 měsíce, 6 měsíců, 12 měsíců a 18 měsíců po operaci. Zraková ostrost se může ustalovat až do šesti měsíců po operaci. Je velmi důležité v pooperačním období aplikovat kapky podle ordinace lékaře i navzdory ostrému vidění!
Nepodlehnout euforii!

 

Autor: MUDr. Tomáš Juhás, PhD.


Kupón na 50% cenu
rezervaci termínu předoperačního vyšetření očí

City Empiria 8 poschodí, Na Strži 1702/65 140 00 Praha 4
info@oftum.cz | Ambulance: +420 777 860 737 | Bezplatná linka: 0800 888 956 | SOS linka: +420 734 315 588

Naši spokojení

klienti

 • Vladimír Dravecký

  Vladimír Dravecký

  Hokejový útočník, HC Košice

  Dnes, po 3 měsících od operace, musím zhodnotit, že je to úžasná změna. Během zápasu dokonale vidím na puk i na bránu a vím, že se na své oči mohu plně spolehnout. Operace mi pomohla i v běžném životě – při řízení v šeru vidím na tabulích i skutečně malá písmenka.

  Richard Jenčík

  Richard Jenčík

  Hokejový útočník, HC Košice

  Richard si pro korekci vybral laserové centrum chirurgie oka. Právě v Oftum je možné absolvovat nejmodernější oční laserový zákrok současnosti s názvem Z-lasik Crystal plus, kterým se korigují optické chyby oka – například krátkozrakost, dalekozrakost a astigmatizmus.

Ďalšia referencia
Predošlá referencia

Reference z našeho facebooku


TUV SUD ISO9001